Warsztat Bring Your Own Problem (BYOP)

Tym razem przeprowadzimy sesję Bring Your Own Problem (BYOP) – dawno już jej nie robiliśmy. Będzie to okazja do przedyskutowania nurtujących nas zagadnień, wymiany wiedzy i znalezienia rozwiązań – bez z góry zaplanowanych rezultatów.

BYOP to też doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności przeprowadzenia spotkań, jakże przydatnych w pracy Scrum Mastera czy Agile Coacha. Zachęcamy chętnych do wypróbowania swoich zdolności facylitacji.

Spotkanie zostanie przeprowadzone wg formuły Word Café.

Sesję poprzedzi ćwiczenie integracyjne, dlatego prosimy o punktualność.

Serdecznie zapraszamy
Agile Poznań

Podsumowanie spotkania

Jak zazwyczaj się to dzieje, społeczność Agile Poznań spotkała się w pierwszy poniedziałek miesiąca na kolejnym swoim spotkaniu. Tym razem naszym głównym punktem agendy były warsztaty Bring Your Own Problem (BYOP).

Na początek jednak, w ramach startera, było ćwiczenie integracyjne, by uczestnicy spotkania mogli się lepiej poznać – nie tylko swoje imiona, czym się zajmują na co dzień, ale również dowiedzieć innych ciekawostek o sobie.

Następnie wygenerowane zostały tematy do wykorzystania w warsztacie. Choć początkowo opornie, to ostatecznie ustaliliśmy dość długą listę nurtujących nas kwestii. Niestety ze względu na liczbę zebranych osób ograniczyliśmy wybór – w ramach dot-votingu – jedynie do dwóch spośród nich. Z pewnością każdy z nich wart jest jednak omówienia.

Ostatecznie wybrane zostały tematy:

  • zwinna pracy w Poznaniu (w kontekście rynku pracy)
  • zatrudniania dedykowanego Scrum Mastera, bądź dzielenia tej roli z inną w organizacji (np. programisty).

Następnie przystąpiliśmy do trzech sesji po 15 minut, w trakcie których dyskutowaliśmy o powyższych kwestiach. Po kolejnych interwałach była oczywiście możliwość zmiany grupy, w której dyskusji się uczestniczyło. Na koniec nastąpiło podsumowanie i prezentacja wypracowanych wniosków:

  • W odniesieniu do zwinności w Poznaniu zwrócono uwagę na fakt poczucia utraty dystansu do wiodących ośrodków agile’owych w Polsce (jak Warszawa, Kraków czy Wrocław), a także zaprzepaszczenia szansy wynikłej z jednej pierwszych dużych transformacji w naszym mieście (Allegro), a także powstania jednej z najdłużej istniejących zwinnych społeczności w Polsce (PAUG, czyli obecnie Agile Poznań), jak również małego w naszym odczuciu stopnia innowacyjności w mieście.

  • Z kolei w odniesieniu do drugiego tematu powstała lista za i przeciw obu podejściom, a także próba oszacowania korzyści z zatrudnienia dedykowanego Scrum Mastera.

Podsumował: Bartosz Juszczak