Tools and competences from „kosher coaching”

How can an ICF coach inspire scrum masters and agile coaches? Or maybe there are too many similarities already to be inspired?

Topic: Tools and competences from ‘kosher coaching’
Who: Inga Bielińska
When: Monday, 2nd of October, at 5:45 pm
Where: Plus Jeden, Za Bramką 1 in Poznań, 1st floor
Language: English

During this 90-minute presentation (with elements of workshop) we will investigate closely the area of 11 ICF* core competences and will transfer them on agile practices concerning teams. The eleven core coaching competencies were developed to support greater understanding about the skills and approaches used within today’s coaching profession as defined by ICF. They are very important because they reach beyond just tools.

We will discuss and practice mostly:

  • Establishing the Coaching Agreement
  • Establishing trust
  • Active listening
  • Powerful questioning
  • Direct communication
  • Creating awareness
  • Accountability and ownership

There will be room for inspiration, open discussion about tools and coaching attitude, and some practice as well.

* ICF = International Coach Federation

Podsumowanie spotkania

2 października miał miejsce kolejny meetup Agile Poznan. Tym razem swoją cegiełkę wiedzy dla społeczności agile dołożyła Inga Bielińska, certyfikowany ICF coach, autorka książki “Efektywny zespół”.

Temat koszernego coachingu zgromadził pokaźną liczbę osób w Plus Jeden. Dla osoby, która odwiedziła społeczność po dłuższej przerwie, poznanie nowych twarzy było odświeżające. Was też, poznańskie agilowe wygi, miło było zobaczyć 😉

Tak jak na zwinnych przystało, zorganizowaliśmy przestrzeń do wspólnej pracy i zrezygnowaliśmy z zalegania przy stołach 😀

Inga, wprowadzając nas w temat narzędzi coacha, z których możemy skorzystać pracując w środowisku IT, rozpoczęła od podstaw, czyli czym jest coaching w rozumieniu organizacji ICF (International Coach Federation) oraz 11 kompetencji coacha. Inga opowiedziała, z jakiego powodu koszerny coaching jest trudny, przybliżając pojęcie trójkąta dramatycznego Karpmana i jak łatwo wejść w taką relację w pracy oraz jakie działania podjąć, aby nie wciągnąć się w grę. Usłyszeliśmy także o 7 sekretach udanego małżeństwa Johna Gottmana, bo podobno z zespołem jest jak z małżeństwem oraz o koncepcji Blancharda, czyli odpowiednim dostosowaniu działań lidera do poziomu dojrzałości zespołu. W kolejnej części eventu przeszliśmy do zagadnień związanych z aktywnym słuchaniem, oraz pytań, które mogą okazać się pomocne przy szybkich korytarzowych interwencjach. Inga jest dobra w dzieleniu się sekretami, dlatego opowiedziała nam jeszcze o 7 tajemnicach aktywnego słuchania, kiedy mamy mało czasu.

To jest moja subiektywna relacja nt. tego warsztatu. Zdaję sobie sprawę, że pozostałe osoby biorące udział w wydarzeniu mogły zwrócić uwagę na inne zagadnienia. Dlatego zapraszam Was już teraz na kolejne wydarzenie w ramach Agile Poznań. Stay tuned.

Podsumowała: Katarzyna Grabowska

Slajdy z prezentacji Ingi: Agile Poznan 2017.10.02 – Inga Bielińska, Kosher coaching