To jak ugryźć tego Kanbana?

2 h o podstawach Kanbana. Całość ubrana w ćwiczenie, które w prosty i przystępny sposób omawia i daje bardzo dobre zrozumienie czym jest Kanban.

Kiedy: poniedziałek, 6 listopada 2017, godz. 17.45
Gdzie: Plus Jeden, ul. Za Bramką 1, Poznań, 1. piętro

Zapraszamy na 2 h warsztatu i dyskusji o podstawach Kanbana. W praktyce poznacie, jak zdradliwy bywa throughput i dlaczego warto mierzyć lead time. Sprawdzicie, jak można zarządzać pracą (Work in Progress) oraz slack timem. Dowiecie się, dlaczego Kanban przykłada taką wagę do miar. Zmierzycie się z multitaskingiem i marnotrawstwem (waste). Będziecie mieli również możliwość samodzielnego przetestowania procesu wprowadzania usprawnień do pracy zespołu. Całość ubrana jest w ćwiczenie, które w prosty i przystępny sposób omawia powyższe zagadanienia i daje bardzo dobre zrozumienie idei Kanbana.

Podsmowanie spotkania

Listopad zapisuje się jako wyjątkowy miesiąc w historii Agile Poznań, odbyły się bowiem dwa spotkania naszej społeczności. Tematem przewodnim pierwszego z nich był Kanban i jego praktyczne zastosowanie. Nad przebiegiem ćwiczenia czuwały prowadzące Iza Goździeniak i Ewa Gowin, współautorki portalu agile247.pl.

Po krótkim wstępie i podziale na zespoły w duchu samoorganizacji przystąpiliśmy do pracy. Na początku pod komendą kierowniczki produkcji, Ewy, staraliśmy się skończyć budowę jak największej liczby statków, stosując metodę push. Nie minęła minuta, a już mogliśmy się przekonać o wąskich gardłach swojego procesu. Po upływie zadanego czasu nastąpił moment na wizualizację pracy w toku oraz pracy ukończonej, a następnie na wspólną dyskusję. Po wyciągnięciu wniosków, wciąż metodą push, przystąpiliśmy do dalszej produkcji, stosując pewne usprawnienia, które przełożyły się na pewne zmniejszenie pracy w toku.

Prawdziwym wyzwaniem okazała się zmiana myślenia i przejście na metodę pull, co stanowiło następną częścią ćwiczenia. Teraz nie podawaliśmy pracy dalej, a wciągaliśmy ją na swoje stanowisko dopiero wtedy, gdy następna osoba odebrała pracę od nas. W oka mgnieniu doświadczyliśmy, jak głęboko zakorzenione są nasze nawyki o wypychaniu pracy i jak trudno było przestawić się na inne podejście.

Jednocześnie oniemieliśmy, gdy przyszło do wizualizacji pracy tym razem. Ilość rozpoczętej, lecz nieukończonej pracy zmalała kilkanaście razy! W oczywisty sposób przełożyło się to na znaczne zmniejszenie lead time naszego produktu. Liczba wyprodukowanych statków pozostała podobna. W ostatniej rundzie wprowadziliśmy dalsze usprawnienia, wybierając dowolne podejście. Nasze czasy znów uległy poprawie, zwiększyła się też liczba wyprodukowanych statków.

Po porównaniu poszczególnych wyników przyszedł czas na wspólne Retro. Każdy zespół podzielił się swoimi wnioskami, niemniej królowała wspólna konkluzja – że było to świetne ćwiczenie, bardzo dobrze i szybko obrazujące problemy stosowanego procesu. Całość została uwieńczona integracją w pubie Napiwek, gdzie oddaliśmy się networkingowi i wymianie wrażeń.

Jak pokazała frekwencja, Kanban budzi coraz większe zainteresowanie – na spotkanie przyszło blisko 60 osób! Pozostaje nam mieć nadzieję, że jeszcze nie raz zobaczymy się w tak licznym gronie.

Podsumowała: Dominika Brzezińska

Zdjęcia: Bartosz Juszczak, Jarosław Garski