Jak NIE robić analizy w Scrumie

Większość firm technologicznych deklaruje, że używa Scruma. Często niestety jest to Scrum tylko z nazwy, a wprowadzone zmiany okazują się bardzo powierzchowne. Jednym z obszarów, który zwykle nie jest adoptowany do zwinnej rzeczywistości, jest szeroko rozumiana płaszczyzna analizy wymagań. W efekcie, pomimo dużych oczekiwań, wyniki pracy w Scrumie nie przynoszą spodziewanych efektów.

Rozwiązaniem tej sytuacji jest dogłębne przeorganizowanie sposobu, w jaki wytwarzane są produkty w firmie. Zmiany te dotykają m.in. całościowego procesu wytwarzania, struktury firmy, sposobu w jaki zarządzane są zespoły czy technik zarządzania wymaganiami.

Miałem okazję doświadczyć powyższych aspektów, pracując z wieloma firmami technologicznymi. Dzięki temu zrozumiałem m.in. jak ważne jest, aby to zespół — a nie pojedyncza osoba — brał na siebie odpowiedzialność za zrozumienie wymagań oraz potrzeb biznesowych.

Podczas prezentacji dowiesz się, jak unikać najczęstszych pułapek pracy w Scrumie związanych z analizą wymagań oraz poznasz zwinne sposoby organizowania pracy, która zwiększą Twoje szanse na wczesne dostarczanie właściwych produktów.

Po części prezentacyjnej poprowadzę część warsztatową, podczas której dowiesz się jak stworzyć jasną wizję produktu, która jest punktem wyjścia do pracy nad produktem w Scrumie. Poznasz kilka technik tworzenia wizji oraz stworzysz przykładową wizję w praktyce.

Jacek Wieczorek 202procent.pl, agile247.pl

Bio

Pomagam organizacjom przekształcać się w miejsca, w których w efektywny sposób tworzone są wartościowe produkty. Przez kilkanaście lat w branży IT nabrałem doświadczenia w różnych rolach (programista, project manager, scrum master, agile coach, C-level manager), w różnych firmach (startupy, średnie firmy, korporacje), działających w różnym modelu (firmy produktowe oraz usługowe, klient wewnętrzny i zewnętrzny), opartych o różną kulturę (m.in PL, UK, Niemcy, USA). Jestem autorem książki “Labirynty Scruma”, współtworzę portal agile247.pl, podkast “Porządny Agile” oraz prowadzę bloga agilecoaching.pl. Od kilku lat jestem współwłaścicielem firmy konsultingowej 202 Procent.