Porozmawiajmy o:
– filarach Lean Startup (szybko)
– najczęstszych błędach w rozumieniu Lean Startup w Polsce
– o tym jak wzbogacić działanie zespołu scrumowego o Lean Startup i robić rzeczy istotne dla klientów, a nie tylko robić rzeczy dobrze
– o tym jak eksperymentować (wraz z przykładami eksperymentów różnych firm).

 

Materiały ze spotkania

Podsumowanie spotkania

Poniedziałkowe spotkanie Agile Poznań rozpoczęliśmy od przedstawienia się wszystkich obecnych osób. Ciekawa była różnorodność grupy: od doświadczonych agile’owców, przez studentów, aż po kilkumiesięcznego bobasa 🙂

Nasz gość, w ramach wstępu, opowiedział o licznych inicjatywach, w których bierze udział. Na początek Bartek wskazał czym różni się podejście startupów od koropracyjnego w zakresie przedsięwzięć. W kilku słowach opowiedział kim jest Eric Ries – twórca Lean Startup – oraz jego mentor Steve Blank (autor metody Customer Development). To bloga tego drugiego poleca, jako zawierającego ciekawe case’y biznesowe i bardziej aktualnego. Dalej było wprowadzenie do Lean Startup, m.in. czym jest pętla uczenia się, czym tak naprawdę jest MVP (co jest często niewłaściwie rozumiane jako prawie cały produkt, którego nie będzie wstyd wypuścić na rynek pod własną marką), a także, że zwrot polega na zmianie strategii / modelu biznesowego, a nie wizji.

Później Bartek na podstawie doświadczeń własnych oraz swoich klientów wskazał jak wg niego wygląda prawidłowy proces tworzenia innowacyjnych produktów (etapy: odkryj i zaprojektuj, problem solution fit, product market fit oraz skalowanie) oraz zestaw przydatnych narzędzi (jak choćby Business Model Canvas, czy Value Proposition Canvas znane przecież wielu Product Ownerom z ich codziennej pracy).

Kolejna część spotkania dotyczyła eksperymentów, jak je budować (od końca, czyli najpierw cel, potem jak zmierzyć i dopiero dobór metody) i właściwie określać hipotezy. Wszystko było poparte ciekawymi przykładami. Bartek zwrócił również uwagę dlaczego warto odpowiednio dokumentować i opisywać swoje eksperymenty.

Były również case’y (fashion metric oraz mighty handle) jak na podstawie kolejnych eksperymentów i hipotez udało się właściwie określić problemy (nie takie oczywiste na samym początku), a następnie znaleźć odpowiednie rozwiązania.

W ostatniej części Bartek opowiedział o różnych metodach eksperymentowania (od wywiadów, przez testy dymne, MVP w formie usługi concierge czy czarnoksiężnika z Oz, po piknik na cmentarzu / imposter judo, aż po składaki, wersjonowanie i prototypowanie. W czasie blisko 2,5 h Bartek przekazał (bądź niektórym utrwalił lub skłonił do nowych refleksji) nam solidną porcję wiedzy, którą z pewnością można by było obdzielić nawet kilka spotkań.

Bartku, dziękujemy bardzo za Twoje wystąpienie. Dziękuję również wszystkim przybyłym osobom.