Tym razem przeprowadzimy sesję Bring Your Own Problem (BYOP). Będzie to okazja do przedyskutowania nurtujących nas zagadnień, wymiany wiedzy i znalezienia rozwiązań – bez z góry zaplanowanych rezultatów.
Przemyślcie tematy, które chcecie omówić. My zaproponujemy taki dotyczący społeczności Agile Poznań. Z listy zebranych zagadnień wybierzemy te, które w grupach omówimy.
BYOP to też doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności przeprowadzenia spotkań, jakże przydatnych w pracy Scrum Mastera czy Agile Coacha. Zachęcamy chętnych do wypróbowania swoich zdolności facylitacji.
Spotkanie zostanie przeprowadzone wg formuły World Café (http://partycypacjaobywatelska.pl/strefa-wiedzy/techniki/world-cafe/).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wyglądają BYOPy na Agile Poznań sprawdź te foto-relacje:
– https://agilepoznan.org/2017/01/20/warsztat-bring-your-own-problem-byop/
– https://agilepoznan.org/2014/12/01/world-cafe-bring-your-own-problem/
Podsumowanie spotkania
Już po kolejnej sesji BYOP w ramach Aglie Poznań!
Podsumować można krótko – było super!
Ale jeśli szukasz większej porcji wrażeń … chętnie przedstawię Ci coś więcej.
Na BYOP było inaczej, było nietypowo. Tym razem w czwartek, w gronie znacznie mniejszym, wręcz kameralnym, spotkaliśmy się bez prezentacji i agendy, by rozmawiać o problemach świata Agile 😉
Po sprawnym zapoznaniu i przedstawieniu się, usiedliśmy w jednej grupie (8 osób). U każdego głowa pełna pomysłów i cross-doświadczeń różnego typu, każdy chce coś powiedzieć i jakiś problem poruszyć.
Cóż… nad chaosem zapanował Bartek – #post-it’y i #flamastry poszły w ruch, każdy typował 2-4 pomysły, następnie nastąpiło szybkie ich omówienie, sprawne głosowanie #dotvoting, posortowane tematów i rozpoczęcie dyskusji.
Do tego momentu, myślę, że zużyliśmy nie więcej niż 20 minut #timeboxing 😉
A dyskusja?
Dyskusja wrzała! Poruszyliśmy wiele punktów widzenia i wiele perspektyw. Dziś nie jestem już w stanie opisać emocji, ale wiem jedno – WARTO BYŁO TAM BYĆ!
PS. Dla Ciebie drogi Czytelniku poniżej dodaję 3 #flipy, na których się skupiliśmy:
- Wewnętrzny rozwój Scrum Mastera
- Wejście na rynek pracy jako SM – bez doświadczenia
- Ciekawe i angażujące spotkania oraz retro (praca z problemami)
Podsumował: Arkadiusz Król