OKRy w OLX – historia prawdziwa

Od pewnego czasu modnym staje się wprowadzanie OKRów (Objective & Key Results) jako leku na wszelkie problemy w zarządzaniu zespołami, roadmapowaniu i priorytetyzowaniu. Podczas spotkania opowiem jak podeszliśmy do OKRów w OLX.

Kiedy: poniedziałek, 8 stycznia 2018, godz. 17.45
Gdzie: OLX, ul. Królowej Jadwigi 43, Poznań

Od pewnego czasu modnym staje się wprowadzanie OKRów (Objective & Key Results) jako leku na wszelkie problemy w zarządzaniu zespołami, roadmapowaniu i priorytetyzowaniu. Podczas spotkania opowiem jak podeszliśmy do OKRów w OLX, jak się mają OKRy do Agile, co nam się (nie)udało, czego się nauczyliśmy i czy rzeczywiście warto. Będę bardzo szczery i otwarty na dyskusję 🙂

Podsumowanie spotkania

Rok 2018 z Agile Poznań rozpoczęliśmy spotkaniem na temat OKRs. Spotkaliśmy się w nowej siedzibie OLX przy ul. Królowej Jadwigi, z jasnego powodu, a mianowicie naszym prelegentem był Jakub Unijewski – doświadczony pasjonat rozwijania produktów i wzrostu efektywności dostarczania przyrostów. Muszę przyznać, że biuro mi się bardzo podobało – ciekawie urządzone, pobudzające kreatywność i dające poczucie przestrzeni.

Jakub rozpoczął od krótkiej ankiety wśród uczestników spotkania. Pierwsze pytanie brzmiało: “Kto spotkał się z pojęciem OKR?” – w odpowiedzi zgłosiła się ponad połowa obecnych. Drugie pytanie brzmiało: ”A kto w swojej organizacji stosuje OKRs?” – tutaj ilość rąk w górze nie wyglądała tak imponująco – zaledwie kilka osób podniosło rękę. Trzecie pytanie: “A kto myśli o wdrożeniu OKRs w swojej firmie?”- tutaj pojawiła się już większa ilość rąk w górze, po czym Jakub rozpoczął opowiadać o przygodzie wprowadzania OKR w OLX.

Na początek dla wyjaśnienia ->  OKRs = Objective & Key Results

Książka, którą polecił Jakub -> Radical Focus: Achieving Your Most Important Goals with Objectives and Key Results by Christina Wodtke – to na niej opierał się przy pierwszym podejściu do tematu.

OKRs to jedno z narzędzi do przełożenia strategii firmy na cele zespołów, a w ostateczności na sprinty i produkty, które tworzymy. Mogą być także środkiem do osiągnięcia koncentracji zespołu, zwiększenia zaangażowania oraz zbudowania silnych jednostek.

W związku z tym jaki powinny być Objective (Cel)?

  • jakościowy (qualitative)
  • formułowany z punktu widzenia użytkownika produktu
  • super ambitny
  • najlepiej wyznaczony na 3 miesiące (w końcu rynek i organizacja się zmieniają)
  • prosty do zapamiętania

W odniesieniu do Objective budujemy Key Results (Kluczowe Wyniki), które są:

  • ilościowe (quantitative)
  • wartością, a nie koniecznym wysiłkiem
  • miernikami, dzięki którym wiemy, że osiągnęliśmy cel

Na początek można wybrać pilotażowo zespół i okres, w którym stestujemy wdrożenie OKRów, a później zastosowanie ich na większą skalę – tak też poczyniono w OLX.

Można przyjąć, że na kwartał dobrze jest wyznaczyć sobie 1-2 cele i do nich 2-3 kluczowe wyniki.

Warto także pamiętać, że aby uzyskać korzyści z wdrożenia OKRs nie należy ich przekładać na ocenę i benefity (np. wynagrodzenie) pojedynczego pracownika. OKRs są dla teamu. Dzięki temu możemy uzyskać autonomię i zaangażowanie zespołów, wynikającą z tego, że ludzie wiedzą co i dlaczego oraz czują swobodę do wyboru sposobu osiągnięcia tego celu.

Ważne jest też aby OKRs były publiczne i każdy mógł się zorientować jakie cele i kluczowe wyniki mają inne zespoły. Dobrą praktyką jest także tworzenie OKR od dołu do góry, nie od top managementu w dół. Wtedy ludzie mają poczucie, że ich inicjatywa ma sens i chcą się dzielić swoimi doświadczeniami pracy nad produktem.

Miejmy też z tyłu głowy, że jeśli zaczniemy przygodę z OKRami to może nam to pochłonąć dużoooo czasu, ale to jest OK 🙂

Podsumowała: Bogumiła Kwiatkowska-Koterba

Slajdy z prezentacji Kuby: OKRy w OLX – Jakub Uniejewski – AgilePoznań 8.01.2018