KONT(r)AKTY w pracy z ludźmi

Praca z ludźmi to codzienność w świecie agile. Nie zawsze jednak współpraca ta przebiega tak, jakbyśmy się tego spodziewali. Dużą rolę odgrywa sposób, w jaki umawiamy się na realizację wspólnych planów czy wzajemną pomoc…

To spotkanie pozwoli Ci poznać zasady budowania kontraktów sprzyjających wzajemnemu zrozumieniu, współpracy, transparencji i braniu odpowiedzialności. Przećwiczysz zawieranie kontraktu w swojej roli jako SM, PO, dev czy agile coach. Zobaczysz też wiele interesujących zawiłości kontraktów popartych zaskakującymi czasem przykładami z życia.

“KONT(r)AKTY w pracy z ludźmi” prowadzone będą w oparciu o wiedzę z Analizy Transakcyjnej.

Podsumowanie

Relacje między ludźmi to jeden z filarów agile. Im lepsze relacje tym lepsze efekty. Truizm mogłoby się wydawać ale uświadomienie sobie tego faktu pozwala znacząco polepszyć efekty naszej pracy.

Krystyna Abraham-Walasiak w trakcie wykładu uzupełnionego o praktyczne ćwiczenia opowiedziała o tym czym jest kontrakt, na jakich poziomach jest zawierany, jak skonstruować go w prawidłowy sposób oraz jak dobry kontrakt pomaga ludziom i zespołom w funkcjonowaniu w ramach organizacji. Nie będę rozwodził się nad teoretycznymi szczegółami bo te znajdziecie w materiałach udostępnionych przez Krysię.

Z mojego punktu widzenia, osoby pracującej na co dzień w dość dużej organizacji, najistotniejsze było wyjaśnienie pojęcia kontraktów trójstronnych i zależności trójstronnych pomiędzy ludźmi i zespołami. Mapa tych zależności-trójkątów pozwala w jasny i czytelny sposób określić powiązania i wpływy w organizacji. Warunkiem niezbędnym do skuteczności takiej mapy jest jawność i transparentność zawieranych kontraktów. I choć „kontrakt” brzmi poważnie to w praktyce może być zawierany w różnej formie. Może przybrać kształt sformalizowanego i rozbudowanego SLA, jak również zapisków na flipchart-cie jeśli oczywiście będą odpowiadać potrzebom wszystkich stron. Tutaj zdrowy rozsądek jest równie ważny.

Kontakty to nie zawsze kontrakty ale kontrakty to zawsze kontakty. Świadomość tego pozwoli Wam szybciej i sprawniej dostarczać dobre produkty.

Podsumował: Paweł Błasiak

Materiały ze spotkania: KONTRAKTY – Agile Poznań – 13.04.2018 – materiały