Efektywne środowiska pracy

Kilkanaście lat po podpisaniu Agile Manifesto niepokoi mnie obraz rzeczywistości Agile. Z jednej strony widzę owczy pęd organizacji w kierunku Agile i Scrum. Z drugiej strony obserwuję rozdmuchane agile buzzwords, natłok samozwańczych Agile Coachów, wyśrubowane ceny szkoleń, nieudolne wdrożenia Agile i presję, że wszystko musi być Agile. Jak tak dalej pójdzie to u rzeźnika będą sprzedawać kiełbaski Scrumowe zamiast śląskiej na grilla. Przychodzą do mnie mądrzy ludzie z głębokim, wieloletnim doświadczeniem i mówią: Piotr pomóż nam wdrożyć Scrum’a. Ja: po co? Mądrzy ludzie: bo wszyscy to robią. Ja: myślę: biedny człowieku, któż ci to uczynił?, mówię: chodź, pogadamy.

Ludzie biznesu, którzy myślą i żyją pomysłami na biznes, na produkty, na usługi, zasługują na to aby świat doradców służył im wsparciem i pokazywał jak budować efektywne środowiska pracy. Wyobraź sobie sytuację kiedy ludzie biznesu wysoce świadomie podejmują ważne decyzje dotyczące budowania firm w oparciu o rzetelną ocenę swojej sytuacji i potrzeb oraz w oparciu o przejrzystą mapę najlepszych praktyk i narzędzi do budowania efektywnego środowiska pracy.

I tutaj zaczyna się nasza, Drogi Uczestniku PAUG, wspólna podróż – chiałbym pokazać Ci o czym i jak z takim człowiekiem rozmawiam. Chciałbym usłyszeć od Ciebie co jeszcze i jak takiemu człowiekowi przedstawić, aby pomóc mu ocenić gdzie jest, zapytać co jest ważne, pokazać co jest korzenne, a co jest tylko hasłem reklamowym, przejściową modą a może nawet zwykłym naciąganiem.
Efektywne Srodowiska Pracy – PAUG